نگران نیستیم! در حاشیه انتشار کاریکاتور منتسب به خبرگزاری تسنیم

پوریا احمدی

۱۳۹۶/۱۰/۲۳

CBO
b

مدلسازی با Raymarching و میادین فاصله در یونیتی

سید مرتضی کمالی

۱۳۹۶/۱۱/۲۷

راهنمای ارسال مقالات برای گیمولوژی

علیرضا محمدی

۱۳۹۷/۰۱/۲۷

شیدر نویسی در یونیتی (بخش دوم)

سید مرتضی کمالی

۱۳۹۶/۰۸/۱۳

چالش‌های بازگشت بازیکنان به بازی

سمیرا دولت‌آبادی

۱۳۹۶/۰۸/۰۲

عضو تحریریه
b

شیدرنویسی در یونیتی (بخش اول)

سید مرتضی کمالی

۱۳۹۶/۰۷/۲۶

مارکتینگ بازی: طراحی برنامه

سمیرا دولت‌آبادی

۱۳۹۶/۰۷/۲۰

عضو تحریریه
b

باز‌ی سازان بزرگ چطور شما را گول می‌زنند؟

فرناز حقیقت

۱۳۹۶/۰۶/۱۶

روابط عمومی
b

قابلیت‌های آنلاین در بازی‌های تک نفره

رهام سجادی

۱۳۹۶/۰۷/۱۵

عضو تحریریه
b

بیراهه: خودزنی صدا‌ و‌ سیما در برابر رسانه‌ موفقی به نام بازی‌های رایانه‌ای

 تصویر: مد اسکندری

 

بیراهه نام مجموعه مستندی‌ است که تا به حال بیش از ده قسمت آن از آنتن شبکه‌ی یک رسانه (ظاهرا) ملی ما پخش شده و در هر قسمت این برنامه، ظرف مدت نیم ساعت یکی از معضلات اجتماعی روز، بررسی و آسیب شناسی می‌شود. نمونه‌ای از عناوین مطرح شده در قسمت‌های پیشین این برنامه به این شرح است: مزاحمت‌های خیابانی، سرقت از منزل، ماده مخدر شیشه، کلاهبرداری از عابربانک و ... که نگارنده این متن نه آن‌ها را دیده و نه موضوع بحث ما در رابطه با آنها است. اما در جدیدترین شاهکار از این مجموعه، عوامل محتوایی "بیراهه" به این نتیجه رسیده‌اند که بعد از موضوعات سرقت، اعتیاد و کلاهبرداری، حالا نوبت بازی‌های رایانه‌ایست که با کج‌سلیقگی (و شاید غرض ورزی) در ارائه محتوای خلاف واقع، این رسانه پویا و موفق را از دور رقابت رسانه‌ای کنار زده و به خیال خودشان از محبوبیت آن کم کنند. در ادامه به بررسی و تحلیل بخش‌هایی از این برنامه می پردازیم.

آسیب شناسی بدون فرهنگ‌سازی؛ نوشدارو پس از مرگ سهراب

در تمام سالهایی که بازی‌های رایانه‌ای راه خود را برای رسیدن به دست مخاطبان ایرانی (و علی الخصوص قشر کودک و نوجوان مورد بحث در این مستند) هموار می‌کرد؛ صدا‌و‌سیما برای مخاطبان همین قشر برنامه‌هایی همچون "عمو قناد" و "خاله شادونه" را تدارک می‌دید و سالها طول کشید تا به این نتیجه برسد که مقوله‌ی کودک و نوجوان و مفهوم سرگرمی نقش بسیار تاثیرگذاری را در رقم زدن فرهنگ آینده کشور ایفا می‌کند. این در حالی بود که صنعت بازی‌های ویدئویی با سرعت هرچه تمام‌تر در حال پیشرفت بود و نتایج خارق‌العاده‌ی آن هر روز، خیل عظیمی از مخاطبان را در تمامی سنین شگفت زده می‌کرد. احتمالا سودای رقابت در همین زمینه بود که منجر به تولید مسابقات زنده تلفنی در تلویزیون شد که در آن شرکت کنندگان توسط یک اپراتور و در یک بازی رایانه‌ای سرد و خسته‌کننده -که اغلب، چالش‌های اصلی آن‌ها اطلاعات عمومی بود- شرکت کنند. در واقع این رویکرد که به جای فرهنگ‌سازی صحیح در رابطه با بازی‌های ویدئویی اتخاذ شده بود؛ تفاوت چندانی با انفعال نداشت و در نتیجه‌ عدم توجه علمی و ناکارآمدی صدا و سیما در ارائه محتوای مناسب باعث شد که فرهنگ صنعت همه‌گیری به بزرگی بازی‌های رایانه‌ای توسط همان مخاطبان کم سن و سال، ابتدا در کلوپ‌های بازی و بعد‌ها در گیم نت‌ها و بستر آنلاین رقم بخورد.

حالا سال‌ها بعد از برقراری نظام ESRB (رده بندی سنی بازی‌های رایانه‌ای) که بیش از بیست سال از عمر آن می گذرد و حتی چندین سال بعد از تولد نسخه ایرانی آن (ESRA)، کارشناس محترم برنامه "بیراهه" می گوید خبر داشتید که پشت خیلی از بازی‌ها نوشته شده مثبت 18 سال و استفاده از آن برای عموم مناسب نیست؟! جواب این است که بله! گیمرها به هر ترتیبی که بود متوجه این موضوع شدند اما از آنجایی که بلندگوی رسانه اهمیت چندانی به آن نمی‌داد؛ بازیکنان و خانواده‌هایشان نیز خیلی آن را جدی نگرفتند.

اما شما ...

آیا می‌دانستید تمام بازی‌های رایانه‌ای دنیا مستهجن، خشونت‌بار و همراه با پیام‌های سیاسی نیستند؟!

این را صرفا جهت اطلاع دست اندرکاران مستند بیراهه نوشتیم که بدانند سالیانه هزاران بازی در پلتفرم‌های گوناگون و توسط تیم‌ها و استدیوهای مختلف در سراسر دنیا تولید می شوند که تنها درصد محدودی از آن‌ها شامل محتوای بزرگسال و نخاله‌های سیاسی می‌باشد. صرف نظر از بازی‌هایی که با اهداف ضدجنگ و به تصویر کشیدن صدمات آن ساخته شده‌اند؛ بسیاری از محصولات این عرصه با رویکردهای کاملا علمی و هدفمند؛ برای پرورش استعدادهای مختلف بازیکنان ساخته می‌شوند. بدون شک در جریان هستید که آموزش حرفه‌ای بخشی از مهارت‌های مورد نیاز نیروهای نظامی (چه در داخل و چه خارج از کشور) توسط بازی‌های شبیه‌ساز و تخصصی صورت می‌گیرد که علی‌القاعده باید توسط نیروهای داخلی تولید شوند.

جناب سعدی در باب هشتم گلستان می نویسد:

"نصیحت از دشمن پذیرفتن خطاست ولیکن شنیدن رواست تا به خلاف آن کار کنی که آن عین صوابست"

با علم به اینکه بخشی از بازی‌های تولید شده در ممالک استکبار، توسط دشمن آغشته به پیام‌های سیاسی و یا به قول کارشناس محترم برنامه "بیراهه" موجب استحاله فرهنگی می‌شوند؛ آیا باید به جای معرفی جایگزین مناسب و بسترسازی فرهنگی برای رشد استعداد و تولید محصولات داخلی در این سطوح، بازی‌های رایانه‌ای را تنها به عنوان عنصری برای تشدید ناهنجاری‌های روانی به خانواده‌ها معرفی کرد؟ در چنین شرایطی کدام خانواده‌ای حاضر به فعالیت حرفه‌ای فرزندش در این عرصه می‌شود؟ در این مستند بارها تلاش می‌شود که با صحنه‌آرایی‌های بچگانه، موسیقی‌های وحشت‌آور و تدوین صحنه‌های خشن و نامناسب؛ فضای منفی و تصوری خلاف واقع از ماهیت اصلی بازی‌های رایانه‌ای به خانواده‌های ایرانی عرضه شود.

علمش را ندارید؛ قبول! ادب چطور؟!

جالب اینجاست که در بخشی از برنامه و در شرایطی شبیه به محاکمه، خانمی که معلوم نیست چه تخصصی دارد؛ سعی بر کشف انگیزه قتل(!) در دو نوجوان کم سن و سال، بعد از بازی "کلش" و "کانتر" می‌کند و ظاهرا موفق هم می شود!

در قسمتی دیگر، از زبان یکی از بازیگران شناخته شده در نفی بازی‌های رایانه‌ای به بازی‌هایی از قبیل الک دولک، گرگم به هوا و کمربندبازی اشاره می شود و در نهایت مکالمه با این جمله در رابطه با بازی‌های رایانه‌ای تمام می‌شود که: "بدترین فرهنگی‌ست که الان ما، بچه هامون دارن استفاده می کنند". در ادامه‌ی این سیاه‌نمایی افسارگسیخته کار به جایی می رسد که جامعه بازیکنان و گیمرها با عبارات سخیفی همچون معتاد، پرخاشگر و دارای تیک‌های عصبی خطاب می‌شوند. حتی در لحظه‌ای که یکی از حاضران به بررسی نکات مثبت بازی‌ها می پردازد به سرعت توسط دیگران با نظر او مخالفت می‌شود تا مبادا کلامی در حمایت از این صنعت نوپا و در حال شکوفایی در کشور بیان شده باشد.

نتیجه تولید محتوای ضعیف و سطحی در رسانه‌ای که خود را "ملی" خطاب می کند

در نهایت نتیجه انفعال فرهنگی صدا و سیما در این حوزه و عدم توجه کافی به پتانسیل‌های موجود، طی سال‌های گذشته موجب شد تا نسل‌های جدید به جای شناخت قهرمانان ملی قصه‌ها و حماسه‌های واقعی خود که می‌توانستند سوژه‌های جذابی برای ساخت و تولید بازی باشند؛ مجذوب فرهنگ خیالی و خوش ساخت غرب شوند. در حالی که با ایجاد آگاهی به موقع و در نتیجه پرورش مهارت و ایجاد اشتغال در این زمینه جوانان ایرانی می‌توانستند چنان عرصه را بر محصولات خارجی تنگ کنند که امروز از خبر خارج شدن میلیون‌ها دلار ارز از کشور برای خریدهای درون برنامه‌ای از بازی‌هایی مانند Clash Of Clans توسط کاربران ایرانی شوکه نشویم. رهبر انقلاب پیرامون بحث جنگ نرم در جایی تصریح می کنند:

" بصيرت، قطب‌نمای حركت صحيح در اوضاع اجتماعی پيچيده امروز است. به گونه‌ای كه اگر كسی اين قطب‌نما را نداشت و نقشه‌خوانی بلد نبود ممكن است ناگهان خود را در محاصره دشمن ببيند. اگر بصيرت نباشد انسان حتی با نیت خوب ممكن است گمراه شود و در راه بد قدم بگذارد."

ما را به خیر تو امید نیست، شر مرسان

صدا و سیما بارها نشان داده که با رویکرد انحصار طلبی در ارائه و عرضه‌ی محتوای رسانه‌ای باب طبع خود، تاب و تحمل رشد و شکل گیری بسترهای جدید رسانه ای را ندارد. با این حال رفته رفته همان گیمرهایی که در برنامه "بیراهه" با الفاظی زشت خطاب می‌شوند؛ راه تولید و رقابت را در این بازار حساس پیدا کردند تا از مسیری علمی و حساب‌شده ذهن مخاطب را در برابر محتوای مهاجم غربی بیمه کنند. لذا برادرانه از مسئولین محترم صدا و سیما تقاضا داریم؛ تا زمانی که توانایی تولید محتوای کارآمد در این حوزه را ندارند به همان موضع انفعالی سابق خود بازگردند و معرفی و تحلیل این عرصه و محصولاتش را به دست اهل فن آن بسپارند. 

به رای جهاندیدگان کار کَن / که صید آزموده‌ست گرگ کهن
گرت مملکت باید آراسته / مده کار معظم به نوخاسته
سپه را مکن پیشرو جز کسی / که در جنگها بوده باشد بسی
نخواهی که ضایع شود روزگار / به ناکاردیده مفرمای کار


سعدی  (بوستان - باب اول در عدل و تدبیر و رای)

دیدگاه‌ها

پاسخ
١١
١

محمد قلمبر   |   ۱۳۹۵/۰۶/۱۲   |   ۲۲:۰۳

این تز که بازی رایانه ای خوب نیست و الک دولک خوبه دیگه خیلی قدیمی و مسخره شده :) با اومدن AR و VR تازه عصر جدیدی از بازی های رایانه ای داره شروع میشه که بازی های فعلی مثل شوخیه در مقابلش! اگه تعصبات مسخره و قدیمی رو زودتر کنار نزاریم و فرهنگ سازی درستی برای بازی نداشته باشیم در دهه های بعدی با فاجعه های انسانی و اجتماعی مواجه می شیم. به نظر من بهترین راهکار اینه که والدین تا دیر نشده خودشون هم به گیم رو بیارن و بچه هاشون رو تو این دنیا تنها نزارن و بپذیرن که جلوی بازی رو نمیشه گرفت و باید با اون درست کنار اومد.

پاسخ
١٢
٠

امیر   |   ۱۳۹۵/۰۶/۱۲   |   ۲۲:۱۲

دمت گرم حرف دل خیلی از ما رو گفتی.

پاسخ
١٣
٠

علی مطاعی   |   ۱۳۹۵/۰۶/۱۳   |   ۰۰:۲۲

Wow
مقالتون رو اتفاقی دیدم، با این که عضو سایت خوبتوت نیستم، واقعا حیفم اومد بدون گذاشتن دیدگاه صفحه مقاله رو ببندم، واقعا آفرین میگم به جناب نویسنده این مطلب، جناب احمدی اجر شما با خدا! امیدوارم همیشه سلامت و تن درست باشید و امیدوارم دست اندر کاران این مستند مقاله شما رو بخونن، بلکه کمی خجالت بکشن و بیشتر از این خودشون رو زیر سوال نبرن! دست شما و تمامی نویسندگان گیمولوژی درد نکنه، همیشه شاد و سر بلند باشید
ممنون...

پاسخ
١٣
٧

مهدی   |   ۱۳۹۵/۰۶/۱۳   |   ۰۶:۱۱

یعنی واقعا شما اینقدر بیکارید که نشستید برنامه های صدا و سیما رو نگاه کردین؟ :دی

پاسخ
١٣
٠

AliNj28   |   ۱۳۹۵/۰۶/۱۳   |   ۲۰:۱۴

"در قسمتی دیگر، از زبان یکی از بازیگران شناخته شده در نفی بازی‌های رایانه‌ای به بازی‌هایی از قبیل الک دولک، گرگم به هوا و کمربندبازی اشاره می شود"
این دقیقا چیزیه که جلوی پیشرفت رو میگیره و من به شدت نفرت دارم
صنعت گیمینگ الان دیگه به عنوان بازی های کودکانه شناخته نمیشه, گیم یک نوع هنره
اگه این موضوع جابیفته خیلی چیزا درست میشه

پاسخ
١١
٠

Amir88   |   ۱۳۹۵/۰۶/۱۴   |   ۰۲:۱۹

سلام و خسته نباشید
مقالتون بسیار قشنگ و کاملا درست بود فقط خواستم چند تا مطلب و بگم در مورد این برنامه صدا و سیما
1- یه قسمت از برنامه یه نفر داره یه جا بازی میفروشه یه بچه میاد میگه من بازی mafia 3 رو می خوام اولش این بازی اصلن نیومده و حتی کرکم نشده
2-اگر شما اینقدر تعصب دارین که بچه ها اینو بازی نکنن باید قانونی باشه که فروشنده در هیچ صورتی اون رو به یک بچه بفروشه
3-صنعت گیمینگ الان هم یه جور کاره هم تفریح و حتی یک حرفه که در دنیا دانشگاه های گیمینگ هم وجود داره پس اگه شما نمیتونید جلوشو بگیرین باید باهاش کنار بیاین
4- شما دارین میگین بچه ها چرا باید بازی کنن و باید در جوابشون بگم که وقتی تفریحی برای یک نوجوان و کودک نیست اون ادم مجبور میشه که بره سمت بازی های کامپیوتری

ممنون از شما و ببخشید طولانی شد

پاسخ
١١
٣

فرهاد   |   ۱۳۹۵/۰۶/۱۴   |   ۰۸:۴۸

در حال حاضر بازیهای خشونت امیز بیشتر در بین جوانان رواج دارد و انها بصورت ناخوداگاه دلشان میخواهد دست به خشونت بزنند تا زمانی که بازی رایانه ای در اختیار انها است در بازی ان را اجرا میکنند اما اگر دسترسی نداشته باشند در دنیای واقعی تصمیم به اجرا میگیرند که به خاطر رعایت مسائل اخلاقی اکثرا به سختی جلو خود را میگیرند و سریعا خود را به محل اجرای بازی می رسانند به این رویکرد اعتیاد به بازی اطلاق میشود این موضوع واقعیت دارد اما گیمرها ان را قبول ندارند چون حقیقت تلخ است اگر راست میگویند 6 ماه اصلا بازی نکنند به بازی دیگران نگاه نکنند و در اینترنت سرچ نکنند

پاسخ
١١
٠

خشایار صاحبکار   |   ۱۳۹۵/۰۶/۱۴   |   ۱۱:۴۹

٣:٣٠
من تا حالا دهه ى سى ساله به گوشى نخورده بود.
واقعا اين ادم هيئت علميه و اومده تو تلويزيون صحبت ميكنه؟

پاسخ
١١
٠

Mr   |   ۱۳۹۵/۰۶/۱۶   |   ۱۰:۰۶

لابد برا اينا بازى هاى ويدئويى هم حرام هست:)

پاسخ
١١
٢

مهدی   |   ۱۳۹۵/۰۶/۳۱   |   ۱۷:۵۰

یعنی چی کل دنیا از این بازیا انجام میدن ولی هیچ کشوری همچین چیزی نمیسازه
اگه راست میگید بازی ایرانی درحد نمیگیم اساسینس کرید در حد کال اف 1 با داستان قشنگ بسازید

پاسخ
١١
٠

آرین حاج محمدی   |   ۱۳۹۵/۰۷/۰۳   |   ۱۶:۳۰

فقط موسیقی متن (دقیقه ۰۱:۴۰) xDxDxD

پاسخ
١١
٠

حسن   |   ۱۳۹۵/۰۷/۲۲   |   ۲۳:۵۶

والدین بازی مناسب سن فرزندشون رو نمیشناسن و تقصیر رو گردن نمیگیرن.هی تحلیل الکی و سطحی میکنن. کم کاری و ناآگاهی از خودمونه .
از دقیقه 23 به بعد خیلی خیلی سطحی و عوامانه میشه. حداقل یه کارشناس میاوردن.
ممنون از مطلب و سایت خوبتون.

پاسخ
١٢
٠

امیر   |   ۱۳۹۵/۰۸/۰۸   |   ۱۹:۲۷

اقا نگران نباشین کسی به حرفای صدا سیما گوش نمیده
برعکس اینا از هرچی طرفداری کنن مردم ازش فرار می کنن از هر چیم بد بگن مردم بهش نزدیک میشن

پاسخ
١١
٠

نیما گردافرین   |   ۱۳۹۵/۰۸/۲۲   |   ۰۲:۰۱

با سلام و عرض خسته نباشید از شما دوست عزیز. برسی خوبی کردید... بله تا بوده همین بوده... فرقی نمی کنه سن شما چقد باشه اگر بری سمت گیم میشی گمراه از نظره این بندگان خدا....در حال اینکه در سطح جهانی به بازی رایانه ای فقط در بعده یک سرگرمی ساده نگاه نمی کنن‌‌..‌.بارها و بارها مقاله از روانشناس های مختلف اومده که بازی های رایانه ای برای خلاقیت کودکان و جوانان خوبه باعث میشه کسانی که این بازیارو انجام می دن بیشتر از افراد عادی قدرت استدلال و خلاقیت ذهنی داشته باشن... این مقاله هارو روان شناس های نوشتن که یه کامیون نمی تونه مدرک های تحصیلیشون بکشه!!! بعدا در داخل کشور ما بجای اینکه مستند درباره وضع اقتصادی خرابتر از خرابه ما درست کنن میان درباره بازی های رایانه ای می سازن....و گیمر هارو با افرادی مثل چاقو کشو و قاتل مقایسه می کنن... متاسفم برای چنین افرادی که فکر می کنن کاره فرهنگی می کنن ولی در اصل کاره فرنگی می کنن!!! ببخشید دوستان طولانی شد موفق و پیروز باشید ‌