نگران نیستیم! در حاشیه انتشار کاریکاتور منتسب به خبرگزاری تسنیم

پوریا احمدی

۱۳۹۶/۱۰/۲۳

CBO
b

مدلسازی با Raymarching و میادین فاصله در یونیتی

سید مرتضی کمالی

۱۳۹۶/۱۱/۲۷

راهنمای ارسال مقالات برای گیمولوژی

علیرضا محمدی

۱۳۹۷/۰۱/۲۷

شیدر نویسی در یونیتی (بخش دوم)

سید مرتضی کمالی

۱۳۹۶/۰۸/۱۳

چالش‌های بازگشت بازیکنان به بازی

سمیرا دولت‌آبادی

۱۳۹۶/۰۸/۰۲

عضو تحریریه
b

شیدرنویسی در یونیتی (بخش اول)

سید مرتضی کمالی

۱۳۹۶/۰۷/۲۶

مارکتینگ بازی: طراحی برنامه

سمیرا دولت‌آبادی

۱۳۹۶/۰۷/۲۰

عضو تحریریه
b

باز‌ی سازان بزرگ چطور شما را گول می‌زنند؟

فرناز حقیقت

۱۳۹۶/۰۶/۱۶

روابط عمومی
b

قابلیت‌های آنلاین در بازی‌های تک نفره

رهام سجادی

۱۳۹۶/۰۷/۱۵

عضو تحریریه
b

چگونه از یک گیم جم بیشترین استفاده را ببریم - قسمت دوم

 برای مطالعه قسمت اول، کلیک کنید.

رسیدن به آخر مسابقه (زنده البته!)

حقیقت تلخ گیم‌جم‌ها این است که اکثر شرکت‌کننده‌ها نمی‌توانند بازی خود را تا زمان مقرر تمام کنند. بسیاری هم همان اول ناامید می‌شوند زیرا با این واقعیت بیرحمانه روبرو می‌شوند که برای اتمام یک بازی واقعا چقدر کار مورد نیاز است.

بقیه تا خط پایان لنگان لنگان پیش رفته و آخر سر با بازی پر از باگ، نیمه تمام و قطعا خسته‌کننده به خط پایان می‌رسند. آنها همچنین از کمبود خواب، غذا و آفتاب رنج می برند و تقاص آن را در روز بعد می‌پردازند.

گیم‌جم‌ها قرار است باعث تفریح و شادی شوند. با این‌که نیازمند تلاش و فشار قابل توجهی هستند، مثل یک مسابقه فوتبال با دوستان قرار است با لبخندی بر لب از رمق بیافتیم. تلاش کنید ولی خود را نکشید. خوب کار کنید، ولی از خود فرآیند تولید به اندازه بازی لذت ببرید. به یاد داشته باشید اگر بازی خود را تمام نکردید باز هم چیزهای زیادی درباره تولید بازی یاد گرفته‌اید.

در ادامه چند راهکار نشان می‌دهیم تا بتوانید از یک گیم‌جم نهایت استفاده را بکنید. مثل هر توصیه‌ای، یک شخص خردمند روی هر نکته خوب تامل می‌کند و آن را با توجه به سلایق و اهداف شخصی خود رد یا قبول می‌کند.

هیچ راه جهانی برای رسیدن به موفقیت در گیم‌جم نیست، ولی بسیاری از این نکات در گفتگو با حرفه‌ای‌ها (برندگان قبلی و اعضای قدیمی جامعه گیم‌جم) در مورد راز موفقیتشان مکرر خودنمایی می‌کنند. بعضی از این نکات در مصاحبه‌های من با آنها در زمان نوشتن کتاب «راهنمای زندگی در گیم‌جم» آمده است. بقیه از آمارهای تحلیلی و بلاگ‌های کالبدشکافی جمع‌آوری شده است. بالاخره بعضی از این پیشنهادات از پست‌های تویتر، ردایت، بلاگ‌ها و داده‌های گوگل پلاس جمع‌آوری شده است.

 

قانون شماره یک: از خودتان خوب پذیرایی کنید

مهم‌ترین توصیه این است که به خودتان خوب برسید. مایعات بخورید، غذا خورده و حمام بروید، و گاه به گاه استراحت کنید. سعی نکنید شب بیداری بکشید. راه حل مشکلات اغلب وقتی خواب هستید به سراغ شما می‌آیند. وقتی خسته، گرسنه و آشفته هستید، بازده شما به حداقل می‌رسد. مقداری نور روز و ارتباط با خانواده و دوستان مفید است.

 

از اشتباهات دیگران درس بگیرید

یک کالبد شکافی در دایره بازی‌سازی، یک گزارش نوشته شده از اشتباهات و موفقیت‌هایی است که در زمان یک پروژه پیش آمده است. برای این‌که از اشتباهات گیم‌جمرهای همکارتان درس بگیرید، یک تحلیل آماری از بلاگ‌‌های کالبدشکافی گیم‌جم انجام جمع آوری کنید تا مشکلات اصلی شرکت‌کنندگان را به شما نشان دهد.

بلاگ‌هایی که در سایت Ludum Dare در سال‌های 2010 و 2011 با نشان کالبدشکافی مشخص شده‌اند، برای یافتن موارد مشترک بررسی شدند و نتایج برای استفاده در نمودارهای زیر منتشر شدند.

 

چه چیزی دچار مشکل شد؟

  

عدم دانش کافی از ابزار و مدیریت ضعیف زمان بیشترین چالش مشترک هستند.

 

همین تحلیل توانست بیشترین مواردی را که شرکت‌کنندگان باعث موفقیتشان می‌دانند، نیز مشخص کند.

 

چه چیزی درست پیش رفت؟

  

اگر شما ابزارتان را بشناسید تجربه بهتری خواهید داشت.

 

کالبدشکافی‌ها چه چیزی به ما یاد می‌دهند؟

اگر بخواهیم از اطلاعات بالا نتیجه‌ای بگیریم، همه باید قبل از گیم‌جم با ابزارشان آشنا باشند. بیشتر افراد دوست دارند با توجه به تم برنامه‌ریزی کنند ولی بسیاری فراموش می‌کنند به اندازه کافی زمان برای آرت و طراحی مرحله کنار بگذارند.

از افراد دیگر بخواهید بازی را امتحان کنند تا مطمئن شوید خیلی سخت نیست، کنترل بدی نداشته باشد و دشمنان درست عمل می کنند. همچنین این‌ مورد را بررسی که کنید که چگونه بازی راحت تر به پلیر آموزش داده می شود. اصلا نزدیک فیزیک نشوید مگر این‌که واقعا لازم باشد. آماده باشید که با مسائل مدیریت زمان روبرو شوید. ویژگی‌های بازی را حذف کنید و بر روی چیزی که مهم است تمرکز کنید. برنامه خود را ساده نگه دارید. در آخر اگر بتوانید موسیقی و صدای جانبی به بازی خود اضافه کنید از کار نهایی خود بیشتر لذت خواهید برد.

 

نکات بیشتر در مورد گیم‌جم

در ادامه لیستی از توصیه‌های بیشتر وجود دارد که در گیم‌جم بعدی شما، کمکتان می کند. نکته ای که وجود دارد این است که در زمینه گرافیکی کار، تمام قوانین قابلیت نادیده گرفته شدن را دارند.

این نکات را بخوانید، درباره آنها تامل کنید و آنها را قبول یا رد کنید؛ آنها کاملا بسته به شما دارند. برای مثال، با این‌که بیشتر شرکت‌کنندگان حرفه‌ای گیم‌جم توصیه می‌کنند اول به حس و حال بازی توجه کنید و گرافیک بازی را به بعد از این‌ که بازی کار کرد موکول کنید، کسانی هم هستند (که به همان اندازه موفق بودند) که اول شکل بازی را کامل در فوتوشاپ درست می‌کنند، گرافیک کامل بازی را برای استفاده آماده می‌کنند و بعد به سراغ کدزنی می‌روند.

همان‌طور که داشتن یک بازی تمام شده و قابل بازی از  یک بازی با ظاهری خوب ولی غیر قابل بازی استدلال خوبی به نظر می‌رسد، یک نقطه نظر خوب هم این است که یک گرافیک زیبا، انگیزه خوبی برای ساخت و تصور بازی نهایی است.

این مسئله در مورد هرکدام از این توصیه‌ها و راهکارها صدق می‌کند. همیشه یک استثنا برای هر قانونی وجود دارد. همیشه فردی هست که توانسته با انجام خلاف آن به موفقیت بزرگی برسد. تا زمانی که با کارتان تفرح می‌کنید شما در مسیر درست هستید.

* «دشمن هنر، نبود محدودیت است.» (اورسن ولز ) [تم برای کمک است نه یک مانع!]

* جنگجو آماده، جنگ را می‌برد. حالا وقت آزمایش یک زبان یا موتور جدید نیست. با چیزی که دارید جلو بروید.

* ساخت بازی عالی است ولی انجامش با دوستان از آن هم بهتر است. اجتماعی باشید!

*مواردی که باید از آنها بپرهیزید: بیخوابی، بیرون نرفتن یا استراخت نکردن و درست غذا نخوردن. زندگی واقعی اهمیت دارد!

* «نترسید، انجامش دهید. شما در یک آخر هفته بیشتر یاد می‌گیرید تا در سال‌ها کلاس رفتن.»

* در هنگام دویدن زمین بخورید! (توضیح مترجم: از شکست نترسید.)

* وقت خود را با برنامه‌های بزرگ تلف نکنید. نگران احتمالات نباشید. با کله شیرجه رفته و شروع کنید!

قسمت اول مقاله

دیدگاه‌ها