نگران نیستیم! در حاشیه انتشار کاریکاتور منتسب به خبرگزاری تسنیم

پوریا احمدی

۱۳۹۶/۱۰/۲۳

CBO
b

مدلسازی با Raymarching و میادین فاصله در یونیتی

سید مرتضی کمالی

۱۳۹۶/۱۱/۲۷

راهنمای ارسال مقالات برای گیمولوژی

علیرضا محمدی

۱۳۹۷/۰۱/۲۷

شیدر نویسی در یونیتی (بخش دوم)

سید مرتضی کمالی

۱۳۹۶/۰۸/۱۳

چالش‌های بازگشت بازیکنان به بازی

سمیرا دولت‌آبادی

۱۳۹۶/۰۸/۰۲

عضو تحریریه
b

شیدرنویسی در یونیتی (بخش اول)

سید مرتضی کمالی

۱۳۹۶/۰۷/۲۶

مارکتینگ بازی: طراحی برنامه

سمیرا دولت‌آبادی

۱۳۹۶/۰۷/۲۰

عضو تحریریه
b

باز‌ی سازان بزرگ چطور شما را گول می‌زنند؟

فرناز حقیقت

۱۳۹۶/۰۶/۱۶

روابط عمومی
b

قابلیت‌های آنلاین در بازی‌های تک نفره

رهام سجادی

۱۳۹۶/۰۷/۱۵

عضو تحریریه
b

چگونه از یک گیم جم بیشترین استفاده را ببریم - قسمت اول

نوشته کریستر کایتیلا

 

گیم‌جم‌ها بزرگ و پر طرفدار شده‌اند. چیزی که قبلا یک اتفاق دورهمی بود- یک پروژه کوچک بازیسازی در آخر هفته توسط چند دوست- تبدیل به یک نمایش قدرت کدنویسی با هزاران شرکت کننده شده است. بسیاری سر وقت نمی رسند یا از نفس افتاده و شکست می‌خورند. بقیه به خط پایان با بازی پر از باگی می‌رسند که اصلا لذت بخش نیست. در این مقاله من چند راهکار نشان شما می‌دهم تا از این تجربه لذت برده و بازی بسازید که با افتخار نشان دوستانتان بدهید.

 

یک گیم جم چیست؟

 

یک گیم جم رویدادی است که در آن شرکت‌کنندگان سعی می‌کنند تا در اسرع وقت یک بازی بسازند. بیشتر گیم‌جم‌ها در آخر یک هفته رخ می‌دهند تا همگان در عرض 48 ساعت یک بازی بر اساس یک تم مخفی که توسط برگزارکنندگان انتخاب شده و یا بیشترین رای را آورده است، بسازند. تم یک محدودیت است که خلاقیت را شکوفا کند.

 

تم‌ها در گیم‌جم‌های قبلی همه چیز را از مفاهیم ساده مثل ترس، جزایر، و تاریکی تا مفاهیم انتزاعی مانند اوروبوروس، مرحله‌ای را که میسازی بازی کن و کنترل زمان را در بر گرفته‌اند.

 

بعضی از گیم‌جم‌ها یک المان رقابتی هم دارند – این نوع گیم‌جم به اسم »کمپو« هم شناخته می‌شود – در حالی‌که بقیه گیم‌جم‌ها برنده یا بازنده‌ای ندارند و فقط به خاطر تفریح ساخته می‌شوند. بعضی از رویدادهایی که اسپانسر هم دارند جایزه هم می‌دهند، و بسیاری شامل رای‌گیری برای انتخاب بهترین بازی در شاخه‌های گوناگون هستند، ولی عقیده اکثر مردم این است که گیم‌جم به خاطر تفریحش برگزار می‌شود. جایزه واقعی بازی تمام شده شما است.

 

تقلا در برابر یک تم عجیب نصف لذت گیم‌جم است. به خاطر داشته باشید محدودیت خلاقیت را شکوفا می‌کند!

 

کسانی که در گیم‌جم‌های زیادی هستند واقعا به خاطر خودستایی حاصل از آن، غرور به خاطر ساخت یک بازی یا لذت ارتقا مهارتشان و الهام گرفتن از یک آخر هفته دیوانه‌وار شامل شب بیداری و پروتوتایپ ساختن متعدد، شرکت می‌کنند.

 

البته رویدادهای تیمی، گیم‌جم‌هایی که برای مدت طولانی رخ می‌دهند (مثلا یک ماه کامل)، رویدادهایی که در مکان‌هایی عمومی با شرکت‌کنندگان زیاد هم برگزار می‌شوند ولی معمول‌ترین نوع گیم‌جم به صورت تک‌نفره در خانه در یک پایان هفته صورت می‌گیرد.

 

چه کسی در گیم‌جم شرکت می‌کند؟

 

با توجه به این‌که در هر Ludum Dare 2000 نفر و 10000 نفر در جشن افسانه‌ای بازیسازی Global Game Jam شرکت می‌کنند، به احتمال زیاد در یک گیم جم امسال هر نوع بازیسازی حداقل یک بار هم شرکت کرده است.

 

بسیاری از این شرکت‌کنندگان بار اولشان است. بعضی در یک گیم جم شرکت می‌کنند تا در یک آزمون سخت بتوانند اولین پروژه بازی خود را در یک آخر هفته تمام کنند. بقیه شرکت‌کنندگان حرفه‌ای هستند که سابقه‌ای طولانی در بازیسازی دارند. این اشخاص از بهتر کردن توانایی‌های خود بر روی پروژه‌های کوچک و کنار گذاشتن پروژه‌های بزرگ برای مدتی کوتاه لذت می‌برند.

 

گیم‌جم‌های دانشجویی عادی هستند ولی حتی شرکت‌های بزرگ هم از آنها برای تمرین تیم‌سازی استفاده می‌کنند.

 

بسیاری از شرکت‌کنندگان بازیسازان مستقل 30 و چند ساله هستند که در رشته کامپیوتر مدرک دارند و در ساخت بازی تجربه دارند – ولی نگذارید این مسئله شما را دلسرد کند! جامعه بازیسازان از تازه‌کارن و حرفه‌ای‌ها استقبال می‌کند.

 

بسیاری از اعضا به تازگی به جامعه پیوسته‌اند و هر ماهه هم اعضای جدیدتری می‌آیند. بسیاری از شرکت‌کنندگان موفق دانش‌آموزان نوجوان هستند، برای موفقیت لازم نیست یک حرفه‌ای باشید. در این جامعه همه جور بازی‌سازی از هر سن و فرهنگی حضور دارد.

 

چرا در یک گیم جم شرکت کنید؟

 

مهم‌ترین دلیل شرکت در یک گیم جم تفریح کردن است. همچنین فرصت خوبی برای تمرین مهارت‌های هنری و فنی خود است. این کار شبیه یک تمرین بدنی است، چند فعالیت سنگین کوتاه مدت می‌تواند توانایی‌های شما را بیشتر از اوقاتی که زیر فشار محدودیت زمانی هستید ارتقا بدهد. گیم‌جم‌ها همچنین برای آشنایی با افراد با سلیقه‌های مشابه عالی هستند و فرصتی طلایی برای ایجاد ارتباط به شمار می‌روند.

 

اخیرا از 747 شرکت‌کننده در گیم‌جم Ludum Dare درخواست کردم بعد از اتمام بازی خود یک پرسشنامه را پر کنند. بعضی از نظرات مشترک خود شرکت‌کنندگان در اینجا آمده است.

 

 

گیم‌جم بسیار مفرح است! وقتی یک بار امتحان کنید به احتمال زیاد در آینده باز شرکت می‌کنید.

 

با توجه به آمار بالا می‌بینید که دلیل اصلی شرکت مردم در گیم‌جم، مفرح بودنش است.

 

اکثریت این افراد اولی‌ها یا تازه‌کارها در رویداد بودند. بیشتر شرکت‌کنندگان از بازی خود راضی بودند و نصف آنها بازیشان در یک مرورگر وب کار می‌کرد. برای سر وقت رساندن بیشتر افراد مجبور بودند ویژگی‌ها را فراموش کرده و طرح‌های خود را مختصر کنند. همه با ابزارها یا کدهای پایه خود به اندازه کافی آشنا نبودند ولی فقط تعداد کمی سعی کردند که یک موتور کاملا جدید را یاد بگیرند.

 

بیشتر بازی‌ها را روی گوشی‌های هوشمند اجرا نشدند، ولی بسیاری روی چند پلتفورم اجرا می‌شدند. به صورت میانگین شرکت‌کنندگان وقتشان را صرف دیدن تلویزیون یا فیلم، رفتن به بیرون، دیدن دوستان یا بازی کردن دیگر بازی‌ها نکردند.

 

برخلاف تصورات، تقریبا هیچ کسی قهوه، نوشابه انرژی‌زا یا الکلی ننوشید. تقریبا هیچ کسی از برنامه‌ای برای کنترل نسخه بازی (مثل SVN) یا تکنیک‌های مدیریت زمان (مثل Pomodoro) استفاده نکرد. جالب توجه این است که کسی مشکلی با پکج‌بندی، خروجی گرفتن و ارائه بازی مشکلی نداشت.

 

پیدا کردن یک گیم‌جم

 

این روزها هر روز از سال حداقل یک گیم‌جم وجود دارد. اگر شما یک حرفه‌ای باشید در این صورت در هر آخر هفته بدون استثنا در یک گیم‌جم شرکت می‌کنید.

 

پدرخوانده گیم‌جم‌ها Ludum Dare است. هر ساله چندبار برگزار شده و هر ماه چند گیم‌جم کوتاه هم برگزار می‌کند. بزرگترین گیم‌جم Global Game Jam است که هر ساله در ژانویه برگزار می‌شود. همچنین صدها گیم‌جم دیگر وجود دارد که با گشت خلاقانه در گوگل می‌توانید آنها را پیدا کنید و هر هفته چند رویداد جدید اعلام می‌شود.

 

شما می‌توانید در مورد گیم‌جم‌های جدید در تقویم گیم‌جم در CompoHub مطلع شوید. Reddit، Newsground، Kongregate، Adobe و بسیاری جاهای دیگر هم گیم‌جم برگزار می کنند. شما فقط باید بگردید تا گیم‌جمی که مناسب شما است، پیدا کنید. جوینده یابنده است.

دیدگاه‌ها