نگران نیستیم! در حاشیه انتشار کاریکاتور منتسب به خبرگزاری تسنیم

پوریا احمدی

۱۳۹۶/۱۰/۲۳

CBO
b

مدلسازی با Raymarching و میادین فاصله در یونیتی

سید مرتضی کمالی

۱۳۹۶/۱۱/۲۷

راهنمای ارسال مقالات برای گیمولوژی

علیرضا محمدی

۱۳۹۷/۰۱/۲۷

شیدر نویسی در یونیتی (بخش دوم)

سید مرتضی کمالی

۱۳۹۶/۰۸/۱۳

چالش‌های بازگشت بازیکنان به بازی

سمیرا دولت‌آبادی

۱۳۹۶/۰۸/۰۲

عضو تحریریه
b

شیدرنویسی در یونیتی (بخش اول)

سید مرتضی کمالی

۱۳۹۶/۰۷/۲۶

مارکتینگ بازی: طراحی برنامه

سمیرا دولت‌آبادی

۱۳۹۶/۰۷/۲۰

عضو تحریریه
b

باز‌ی سازان بزرگ چطور شما را گول می‌زنند؟

فرناز حقیقت

۱۳۹۶/۰۶/۱۶

روابط عمومی
b

قابلیت‌های آنلاین در بازی‌های تک نفره

رهام سجادی

۱۳۹۶/۰۷/۱۵

عضو تحریریه
b

نتیجه‌ی «مدیریت افتضاح» یا انتقاد دوستانه؟ رسانه‌ی بین‌المللی گیمولوژی در TGC 2018 حضور نخواهد داشت

حرف و حدیث‌هایی هست که قصه قدیمی‌تر از اینهاست، اما از آنجا به بعدی که ما در جریانش هستیم، همان دروغ سیزدهی بود که در آن از برکناری مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای کشور، حسن کریمی قدوسی گفتیم و به همین بهانه در میان کاربران تلگرام نظرسنجی گذاشتیم که مدیریت آقازاده را چطور ارزیابی می‌کنید؟ در اینجا پیش از ادامه‌ی قصه چند نکته قابل بررسی هستند:


الف. دروغ سیزده یا April Fools' Day از شوخی‌های مطرح در میان اهالی رسانه -و اغلب مردم- در تمام دنیاست که در آن روز خاص، رسانه‌ها با انتشار خبر جعلی توجهات را به موضوعات هدفمند جلب می‌کنند. +بیشتر


ب. نظرسنجی‌های تلگرامی که توسط بات رسمی @vote راه‌اندازی می‌شوند، غیرقابل دستکاری و نفوذ از طرف کاربران عادی بوده و تقریبا در تمامی کانال‌های رسمی معیار استناد برای برخی آمارها و تصمیمات هستند. لذا در نظرسنجی مربوطه، 65 درصدی که مدیریت ایشان را «افتضاح» ارزیابی کردند نه از عوامل گیمولوژیِ هفت-هشت-ده نفره بوده‌اند و نه کار، کار هکرهایی‌ست که سایت‌های دولتی را برای واردات ماشین‌های لوکس و آقازاده‌پسند هک می‌کنند! این نظر جامعه‌ی مخاطبی بود که اغلب آن‌ها عناصر تخصصی تیم‌های بازی‌سازی، بدون وابستگی به جریان و رویکرد خاص رسانه‌ای و در واقع بخشی از «مردم» هستند.


ج. TGC یا همان Tehran Game Convention بزرگترین رویداد سالانه اهالی تخصصی حوزه بازی و بازی‌سازان در منطقه‌ی خاورمیانه و شمال آفریقا بوده که همین جا در تهران و توسط مدیران ایرانی برگزار می‌شود. حالا حدس می‌زنید  روی هم رفته چند رسانه داخلی مرتبط با بازی‌سازی داشته باشیم؟ چند رسانه تخصصی؟ آفرین! جمعاً به تعداد انگشتان یک دست هم نمی‌رسند. در میان آن‌ها کدام یک دارای فعالیت‌های مستمر و اعتبار ویژه در حوزه بین‌الملل هستند؟ دقیقا! به اذعان بزرگان عرصه‌ی بازی‌سازی کشور و حتی مسئولین همان بنیاد، گیمولوژی تنها رسانه‌ی ایرانی بوده که توانسته پای خود را -به شکلی موثر- از مرزها فراتر ببرد و نوابغ این عرصه را در هرجایی از دنیا پای میز مصاحبه -و گاهاً مذاکره- بیاورد. همین کرول زاجاجکاوسکی خودمان که پارسال تا ایران برای شرکت در TGC آمد و حسابی حالش را گرفتند -که بماند چرا و چگونه- از کسانی بود که پیش از سفر به ایران در مصاحبه‌های صوتی گیمولوژی روی خط اسکایپ آمده بود و از همین طریق ایران و ایرانی را نسبتاً می‌شناخت.

برگردیم به قصه… خلاصه از همان اوایل بهار بود که ما برای برنامه‌ریزی و زمان‌بندی در رابطه با فعالیت‌های رسانه‌ای در TGC 2018 با روابط عمومی بنیاد در تماس بودیم و آن قدر معطل شدیم که در نهایت پاسخ شنیدیم جا تمام شد!

گله و شکایتی در کار نیست آن هم در شرایطی که محض نمونه، کجای این مملکت درست اداره می‌شود که بنیاد ملی فلانش با فلان قدر بودجه‌ای که معلوم نیست کجا و چگونه هزینه می‌شود، دغدغه‌ی پیشرفت واقعی اقشار وابسته به خود و سلامت سازمانی داشته باشد؟

این‌ها را نوشتیم که به آن دسته از کاربران عزیزی که سال گذشته خود را -حتی از بوشهر و یزد و شیراز- به غرفه‌ی گیمولوژی در TGC رسانده بودند اطلاع دهیم که چرا نباید امسال در قسمت‌ رسانه‌ها دنبال ما بگردند.

دیدگاه‌ها

پاسخ
۴
١

سلام   |   ۱۳۹۷/۰۴/۱۲   |   ۲۱:۰۰

سلام بنظرم این همایش جز دلالی برای خود بنیاد و بانیانش هیچ سودی به حال گیمسازان ایرانی نداره سطح کیفی این همایش میتونست خیلی بالاتر باشه و البته انتظاری هم نمیره که کمپانی های قدر وارد این گود بشن چون واقعا خیلی کار داریم تا به اونا برسیم
خودم شرکت کردم بعنوان یک بیننده تا با فضای اشنا بشم ترجیح میدم که همه منقدان و موافقان را با یک ذره بین نگاه کنند
متاسفم برای بانیان

پاسخ
٧
٨

Amir Reza   |   ۱۳۹۷/۰۴/۱۲   |   ۲۱:۲۸

حاجی مصاحبه و این داستان ها رو بازی سنتر حداقل 6-7 سال پیش انجام میداد، اگر اعتبار و شناخت هم باشه باز اسم بازی سنتر هست که تو پالی گان و NRC و ... هست. متاکریتیک هم که دیگه جای خود ازش حرف نزنم بهتره.

توهم را کنار گذاشته و روی کار خود تمرکز کنید.

پاسخ
۵
۶

محمدمهدي   |   ۱۳۹۷/۰۴/۱۲   |   ۲۲:۴۵

بله حق با شماست، اصلا تمام جامعه ي بازيسازان ايران مديون اين رسانه ي بين المللي(!) هستن.
لابد تمام مهمان هاي همايش هم به اعتبار رسانه ي بين المللي(!!!) شما به ايران ميان و بنياد هيچ نقشي در برگزراي رويداد نداره.
من منكر تاثير مثبت و خوب شما روي فضاي بازيسازي نيستم اما :
با اين اندازه تكبر و خود بزرگ بيني بعيد ميدونم حق با شما باشه.
انقدر طلبكار و وقيح؟ يعني حتي يك درصد هم احتمال نميديد كه واقعا ظرفيت تكميل شده بوده؟
خواهشا از انصاف خارج نشيد.
يك طوري رفتار نكنيد كه همين همايش هم ديگه برگزار نشه و كساني به بنياد بيايند كه هيچ ايده اي از بازي و بازي سازي ندارند.
پي نوشت: از شنيدن اينكه گيمولوژي تو رويداد نيست واقعا ناراحت شدم.

۴
١

مرتضی کارگر   |   ۱۳۹۷/۰۴/۱۶   |   ۱۷:۳۹

دوست عزیز من امسال tgc بودم و واقعا میتونم بگم غرفه به کسایی داده بودن که بازیشون تنها مایه آبروریزی بود و حداقل‌های یه بازی رو هم نداشت...چطور اینقد باید راحت غرفه رو داد به یه همچین گروه‌هایی و آخرشم به قول خودتون جا کم بیاد که یکی از رسانه‌های فعال کشور نتونه تو این رویداد شرکت کنه؟ دقت کنید که راحت میشد یه سبک و سنگین کرد و با رعایت یه سری ملاک سطح رویداد رو بالاتر برد
متاسفانه امسال یه چند قدم عقب گرد داشت این مراسم و اصلا بحث این نیست که این مسئله به خاطر نبود رسانه‌‌ای مثل گیمولوژي بوده یا نه...وقتی بد عمل میشه نتیجه‌اش مثل همین مورد گیمولوژی به وضوح قابل دیدنه

پاسخ
٣
٢

مرتضی کارگر   |   ۱۳۹۷/۰۴/۱۳   |   ۱۴:۰۷

متاسفانه فقدان روحیه حرفه‌ای و بدنبالش نقدپذیری در جامعه ما به شدت داره به بدنه‌ی تمامی کسب‌وکارهای ما ضربه میزنه...از همین مشکلی که الان پیش اومده بگیر تا تو تک‌تک حرفه‌هایی که هر کدوممون توش فعالیم، این مسئله به شکلی بدی وجود داره
واقعا یکی از دلیلای بزرگ عقب موندگی ما تو همین چیزاست و افراد نظر و سلیقه‌ي شخصیشون رو وارد هر کار و موضوعی میکنن
حیفه که نمایشگاه امسال غرفه بچه‌های گیمولوژي وجود نداره....ولی خب امیدوارم خودشون حضور داشته باشن

پاسخ
۴
۴

مصطفی   |   ۱۳۹۷/۰۴/۱۳   |   ۲۱:۴۸

حالا شرکت کردنتون تو tgc پارسال مگه دستاورد خاصی داشت؟

پاسخ
١
٠

مهدی   |   ۱۳۹۷/۰۴/۱۷   |   ۱۵:۱۳

از بنیاد هیچ انتظاری نیست

پاسخ
٠
٣

ناشناس   |   ۱۳۹۷/۰۴/۱۹   |   ۰۱:۵۲

انتهای دروغ گفتن همین میشه دیگه.

پاسخ
١
٢

دانیال نجفی   |   ۱۳۹۷/۰۴/۲۳   |   ۲۲:۳۰

گیمولوژی جان!
فقط میخواستم بگم این حجم از تکبر و خود بزرگ‌بینی بی‌سابقست!!!