نگران نیستیم! در حاشیه انتشار کاریکاتور منتسب به خبرگزاری تسنیم

پوریا احمدی

۱۳۹۶/۱۰/۲۳

CBO
b

مدلسازی با Raymarching و میادین فاصله در یونیتی

سید مرتضی کمالی

۱۳۹۶/۱۱/۲۷

راهنمای ارسال مقالات برای گیمولوژی

علیرضا محمدی

۱۳۹۷/۰۱/۲۷

شیدر نویسی در یونیتی (بخش دوم)

سید مرتضی کمالی

۱۳۹۶/۰۸/۱۳

چالش‌های بازگشت بازیکنان به بازی

سمیرا دولت‌آبادی

۱۳۹۶/۰۸/۰۲

عضو تحریریه
b

شیدرنویسی در یونیتی (بخش اول)

سید مرتضی کمالی

۱۳۹۶/۰۷/۲۶

مارکتینگ بازی: طراحی برنامه

سمیرا دولت‌آبادی

۱۳۹۶/۰۷/۲۰

عضو تحریریه
b

باز‌ی سازان بزرگ چطور شما را گول می‌زنند؟

فرناز حقیقت

۱۳۹۶/۰۶/۱۶

روابط عمومی
b

قابلیت‌های آنلاین در بازی‌های تک نفره

رهام سجادی

۱۳۹۶/۰۷/۱۵

عضو تحریریه
b

پرسش و پاسخ اختصاصی گیمولوژی با پاسکال لوبان (طراح بازی)

پاسکال لوبان، یکی از اساتید بزرگ بین‌المللی در امر بازی‌سازی است. آقای لوبان یکی از سخنرانان TGC خواهد بود که این درواقع دومین سفر لوبان به ایران محسوب می‌شود. سال گذشته نیز، آقای لوبان کلاس‌های آموزشی‌ای در ایران برگزار کرد که با استقبال خوبی مواجه شد. لوبان در کارنامه خود عناوین بزرگی همچون Splinter Cell و Alone in the Dark: The New Nightmare را دارد.

رهام سجادی: تغییر از طراحی بازی‌های AAA به بازی‌های موبایلی چگونه بود؟

پاسکال لوبان: یکی از مهم‌ترین تفاوت‌ها بین عناوین کنسولی و موبایلی، مدل اقتصادی آن‌ها است. بازی‌های رایگان تغییرات شگرفی بر نوع طراحی بازی ما تحمیل می‌کند و بعضی از طراحان بازی واقعا برایشان سخت بود که خود را تطبیق دهند. در مورد من قضیه فرق داشت و این تغییر رویه کاملا راحت بود چراکه من این فرصت را پیدا کردم تا زودتر بازی‌های رایگان را نسبت به بیشتر طراحان بازی در غرب کشف کنم. من این فرصت را داشتم تا با یک بازی‌ساز هندی کار کنم که من را با این مدل جدید تجاری آشنا کرد. من جذب آن شدم و در مورد آن تحقیق کردم. در نتیجه من اولین طراح بازی فرانسوی و به احتمال زیاد یکی از اولین‌ها در غرب بودم که یک مقاله بلند در مورد مکانیک‌های بازی‌های رایگان منتشر کردم. وقتی که تقاضا برای بازی‌های موبایلی زیاد شد، من آماده بودم.

رهام سجادی: امروزه تقریبا همه طراح بازی شده‌اند ولی چه نکته‌ای یک نفر را تبدیل به یک طراح بازی واقعی می‌کند؟

پاسکال لوبان: این یک سئوال پیچیده است که جواب آسانی ندارد. اگر بخواهم خلاصه بگویم، این است که یک طراح بازی حرفه‌ای باید بتواند دو کار را انجام دهد. اول باید بداند که بازی را نه برای خود، بلکه برای دیگران طراحی می‌کند. به عبارت دیگر یک طراح بازی واقعی باید بتواند بازی‌هایی را طراحی کند که لزوما به مزاق خودش خوش نمی‌آید. دومین نکته این است که یک طراح بازی واقعی باید فروتن باشد و به نظرات همه توجه کند و به همان اندازه که نظر خودش برایش مهم است به عقیده دیگران هم اهمیت بدهد. البته او کسی است که در آخر باید تصمیم نهایی را بگیرد ولی وقتی به تمام نظرات و پیشنهادات گوش داد.

رهام سجادی: در هنگام ساختن یک بازی برای موبایل، آیا عاقلانه است که طراح بازی اول از جنبه اقتصادی بازی شروع کند و بعد کل بازی را دور آن بچیند؟

پاسکال لوبان: هسته بازی و راهکار درآمدزایی بازی باید با هم طراحی شوند. بعضی از طراحان تصور می‌کنند که برای مشخص کردن راهکار درآمدزایی مالی بازی‌شان، فقط لازم است آیتم‌هایی که در بازی‌شان فروخته می‌شود را مشخص کنند. این یک کار اشتباه است. راهکار درآمدزایی این است که چگونه تجربه بازی باعث می‌شود بازیکن برای یک بازی رایگان پول خرج کند. به عبارت دیگر، چگونگی این موضوع است که شما چگونه بازیکن را قانع می‌کنید تا در یک بازی‌ای که قرار است به صورت رایگان از آن لذت ببرد، پول خرج کند.

رهام سجادی: آینده بازی‌های رایانه‌ای، AAA و موبایلی را چگونه می‌بینید؟

پاسکال لوبان: بازار موبایل در بسیاری از مناطق اشباع شده است. برای مثال می‌توانم به کشور‌های غربی اشاره کنم که رقابت شدت کمتری به خود گرفته است. در بازارهای دیگر مثل هند و چین، رقابت همچنان به شدت ادامه دارد. باور من آن است که فقط دو نوع بازی موبایلی می‌تواند دوام بیاورد: عناوین بزرگی که توسط بازاریابی قدرتمند حمایت می‌شوند (مثل عناوین ‌Supercell) و بازی‌های بسیار خلاق برای بازیکنان خاص. در نتیجه من باور دارم که بسیاری از تولیدکنندگان به کامپیوتر و کنسول‌ها روی می‌آورند. این بسیار امیدوارکننده است که سازندگان کنسول‌ها – سونی، مایکروسافت و نینتندو – پلتفرم‌های خود را به روی سازندگان مستقل باز کرده‌اند.

رهام سجادی: نظر شما درباره صنعت بازی ایران چیست و برای سازندگان ایرانی چه پیشنهادی دارید؟

پاسکال لوبان: در سال ۲۰۱۵ من توسط بنیاد بازی‌های رایانه‌ای به ایران دعوت شدم تا چند کنفرانس داشته باشم و استدیوهای بازی‌سازی در تهران را ببینم. من تحت تاثیر اندازه و پویایی جامعه بازی‌سازان ایران قرار گرفتم. پروژه‌های جالبی دیدم و افراد توانمندی را ملاقات کردم و از همه مهم‌تر فهمیدم که یک اراده ملی وجود دارد تا ایران یک بازیگر مهم در منطقه در بحث بازی‌سازی شود. من فکر می‌کنم که ایران اذعان دارد که بازی‌های رایانه‌ای یکی از رسانه‌های مهم در قرن ۲۱ هستند. پیشنهاد من؟ خلاق باشید و از فرهنگ و تاریخ غنی ایران الهام بگیرید.

 

دیدگاه‌ها

پاسخ
۴
٠

مهدی   |   ۱۳۹۶/۰۴/۱۳   |   ۲۲:۱۸

عالی بود آقا . ممنون.
"از فرهنگ و تاریخ غنی ایران الهام بگیرید." .....