نگران نیستیم! در حاشیه انتشار کاریکاتور منتسب به خبرگزاری تسنیم

پوریا احمدی

۱۳۹۶/۱۰/۲۳

CBO
b

مدلسازی با Raymarching و میادین فاصله در یونیتی

سید مرتضی کمالی

۱۳۹۶/۱۱/۲۷

راهنمای ارسال مقالات برای گیمولوژی

علیرضا محمدی

۱۳۹۷/۰۱/۲۷

شیدر نویسی در یونیتی (بخش دوم)

سید مرتضی کمالی

۱۳۹۶/۰۸/۱۳

چالش‌های بازگشت بازیکنان به بازی

سمیرا دولت‌آبادی

۱۳۹۶/۰۸/۰۲

عضو تحریریه
b

شیدرنویسی در یونیتی (بخش اول)

سید مرتضی کمالی

۱۳۹۶/۰۷/۲۶

مارکتینگ بازی: طراحی برنامه

سمیرا دولت‌آبادی

۱۳۹۶/۰۷/۲۰

عضو تحریریه
b

باز‌ی سازان بزرگ چطور شما را گول می‌زنند؟

فرناز حقیقت

۱۳۹۶/۰۶/۱۶

روابط عمومی
b

قابلیت‌های آنلاین در بازی‌های تک نفره

رهام سجادی

۱۳۹۶/۰۷/۱۵

عضو تحریریه
b

پرسش و پاسخ اختصاصی گیمولوژی با پیتر والش (مدیر دپارتمان بازی در VFS)

پیتر والش، یکی از افراد باسابقه در صنعت بازی‌سازی به شمار می‌رود. او به مدت 15 سال به عنوان مهندس نرم‌افزار و مدیر بخش فنی در پروسه توسعه بازی‌های بزرگی حضور داشته است. از بین این بازی‌ها می‌توان به عناوین سری بازی مدال افتخار، سری بازی Crackdown و سری بازی هری پاتر اشاره کرد. پیتر، یکی از سخنرانان TGC است که وب‌سایت گیمولوژی، پرسش و پاسخ کوتاهی درباره مدیریت فنی و صنعت بازی‌سازی ایران با او داشته است.

فرناز حقیقت: کار مهندس نرم‌افزار و مدیر فنی چیست؟

پیتر والش: کار مهندس نرم‌افزار در حقیقت تبدیل ایده خام به طرحی مهندسی شده و قابل اجرا است. مهندس نرم‌افزار یا مدیر فنی در پروسه ساخت بازی، با طراحی‌های پیچیده تیم دیزاین درگیر می‌شوند و به بررسی ابزارهای مورد نیاز برای پیاده‌سازی پروژه می‌پردازند. در مرحله بعدی، کار‌ها را بین افراد گروه فنی تقسیم می‌کنند. همچنین مدیر فنی باید از زمان‌بندی هر قسمت کار مطلع باشد و با توجه به افراد تیم، این زمان‌بندی را طراحی و کنترل نماید. در آخر، مدیر فنی باید از توانایی‌ها و روش‌های مورد استفاده توسط افراد تیم مطمئن شود.

فرناز حقیقت: پارامتر‌های اصلی برای زمان‌بندی یک پروژه چیست؟

پیتر والش: برای پیدا کردن مهارت در زمان‌بندی پروژه نیاز به تجربه زیادی دارید. آگاهی از توانایی‌های افراد تیم و همچنین تکنولوژی‌های مورد استفاده و زمان مورد نیاز آن‌ها، بخش دیگری از نیاز‌های شما برای زمان‌بندی پروژه است. مهندس نرم‌افزار باید به طور متداوم با مشتری در ارتباط باشد و او را از تخمین‌های خودش آگاه کند تا مشتری درکی کلی از زمان بندی پروژه داشته باشد.

فرناز حقیقت:  پیشنهاد شما برای استودیو‌های کوچکی که می‌خواهند بازی‌هایی با استاندارد‌های فنی روز را بسازند چیست؟

پیتر والش: گسترده شدن یک پروژه در پروسه ساخت همواره یک مشکل بزرگ بوده است. تیم‌های کوچک باید قبل از هر چیز از سرگرم‌کننده بودن ایده و مکانیک اصلی بازی مطمئن باشند. تیم‌های کوچک باید از خوب بودن گیم‌پلی قبل از مسائلی مانند آرت مطمئن شوند. بهترین بازی‌ها در همان مراحل اولیه توسعه، سرگرم‌کننده هستند. بنابراین من همیشه پیشنهاد می‌کنم که کوچک شروع کنید. مکانیک فوق‌العاده‌ای بسازید که خوب کار می‌کند و در پروسه ساخت آن را بهتر و بهتر کنید.

فرناز حقیقت: آینده بازی‌های AAA را با توجه به محبوبیت رو به رشد بازی‌های موبایل چگونه می‌بینید؟

پیتر والش: هزینه ساخت بازی‌های AAA روز به روز بیشتر می‌شود بنابراین من فکر می‌کنم با این روند، تیم‌های کمتری سراغ بازی‌های بسیار بزرگ خواهند رفت. اگرچه من فکر‌ می‌کنم کمپانی‌های بزرگ‌، قسمت‌هایی از پروژه‌ها را برون‌سپاری می‌کنند. این برون سپاری باعث می‌شود تا استودیو‌های کوچکتر، شانس‌ بیشتری برای دخیل شدن در پروژه‌های بزرگ را داشته باشند. من فکر می‌کنم موبایل‌ها به رشد قوی خود ادامه خواهند داد  و شباهت‌های بیشتر و بیشتری بین بازی‌های AAA و بازی‌های موبایل به وجود خواهد آمد. به صورت خلاصه منظور من این است که به مرور بازی‌های موبایل، بازی‌های AAA را از رده خارج می‌کنند. برای مثال در حال حاضر، قابلیت‌های VR رو موبایل‌ها وجود دارد و در حال رشد است.

فرناز حقیقت: نظرتان درباره صنعت بازی‌سازی ایران چیست و برای بازی‌سازان ایرانی چه پیشنهادی دارید؟

پیتر والش: من اولین بار در سال 2011 و در نمایشگاه گیم اکسپو دوبی با صنعت بازی‌سازی ایران آشنا شدم. به خاطر دارم که از دیدن مهارت و پتانسیل بازی‌سازان ایرانی شگفت‌زده شده بودم. من فکر می‌کنم همان‌طور که سیاست کلی اقتصادی ایران، یک‌پارچه شدن با اقتصاد دنیا است،  فرصت‌های بیشتری برای بازی‌سازان ایرانی برای کار روی پروژه‌های بزرگ و بین‌المللی به وجود خواهد آمد. من به بازی‌سازان ایرانی پیشنهاد می‌کنم تا آن‌جایی که می‌توانند تجربه به دست آوردند و از بازی‌سازهای بزرگ‌تر سراسر دنیا یاد بگیرند. با پیش‌زمینه قوی‌ای که بازی‌سازان ایرانی در عرصه توسعه دارند، فکر می‌کنم که آینده درخشانی در انتظار بازی‌سازان ایرانی است. من یکی از بهترین مدارس توسعه بازی دنیا را در VFS راه‌اندازی کرده‌ام و ما دوست داریم که به ظهور و رشد صنعت بازی ایران تا جایی که ممکن است کمک کنیم.

دیدگاه‌ها

پاسخ
١
٠

مرتضی کارگر   |   ۱۳۹۶/۰۴/۰۸   |   ۲۰:۰۰

همیشه یکی از دلایل مراجعه کردن من به گیمولوژي همین مطالب مخصوص اونه
مثل همیشه ممنون