نگران نیستیم! در حاشیه انتشار کاریکاتور منتسب به خبرگزاری تسنیم

پوریا احمدی

۱۳۹۶/۱۰/۲۳

CBO
b

مدلسازی با Raymarching و میادین فاصله در یونیتی

سید مرتضی کمالی

۱۳۹۶/۱۱/۲۷

راهنمای ارسال مقالات برای گیمولوژی

علیرضا محمدی

۱۳۹۷/۰۱/۲۷

شیدر نویسی در یونیتی (بخش دوم)

سید مرتضی کمالی

۱۳۹۶/۰۸/۱۳

چالش‌های بازگشت بازیکنان به بازی

سمیرا دولت‌آبادی

۱۳۹۶/۰۸/۰۲

عضو تحریریه
b

شیدرنویسی در یونیتی (بخش اول)

سید مرتضی کمالی

۱۳۹۶/۰۷/۲۶

مارکتینگ بازی: طراحی برنامه

سمیرا دولت‌آبادی

۱۳۹۶/۰۷/۲۰

عضو تحریریه
b

باز‌ی سازان بزرگ چطور شما را گول می‌زنند؟

فرناز حقیقت

۱۳۹۶/۰۶/۱۶

روابط عمومی
b

قابلیت‌های آنلاین در بازی‌های تک نفره

رهام سجادی

۱۳۹۶/۰۷/۱۵

عضو تحریریه
b

پرونده تست بازی: درآمدی بر مفاهیم کلی و اولیه تست

مقدمه سردبیر

هر محصولی که در بازار مشاهده می‌کنید، قبل از عرضه عمومی ارزیابی و تست شده است. ارزیابی یک امتحان است که نتیجه تمام اتفاقات مختلف در روند تولید محصول را یک جا به ما نشان می‌دهد. در امر بازی‌سازی، همواره یکی از مهم‌ترین مراحل، مرحله تست و ارزیابی نهایی است. در حقیقت خیلی‌ها با این مرحله مشکل دارند، از آن می‌ترسند و یا اصلا اهمیتی به آن نمی‌دهند اما این مرحله تنها مانند یک آینه عمل می‌کند. تست بازی نشان می‌دهد که واقعا این بازی چه جایگاهی در زندگیتان داشته است. اینکه واقعا چقدر زمان برایش صرف کرده‌اید، چقدر به آن اهمیت داده‌اید و در نهایت مهم‌تر از همه به شما نشان می‌دهد چقدر به آن بازی نهایی که می‌خواهید به دست مشتری بدهید نزدیک هستید.

پرونده پیش رو با همکاری تعدادی از بازی‌سازان تهیه و آماده شده است. این پرونده تنها به این دلیل شکل گرفت که جای خالی مرحله تست، در پروسه ساخت اکثر بازی‌سازان ایرانی دیده می‌شود. مرحله‌ای بسیار مهم که متاسفانه مورد کم توجهی جامعه بازی‌سازی ایران قرار گرفته است و چه بسا که اگر ساختار درستی برای تست بازی‌ها وجود داشت، بسیاری از بازی‌هایی که در حال حاضر شکست خورده تلقی می‌شوند با اصلاحاتی کوچک به موفقیتی بزرگ دست پیدا می‌کردند.

لازم به ذکر است که در قسمت آخر پرونده، تمام منابع استفاده شده در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

علیرضا محمدی

***

چگونه یک تستر بازی شویم؟

با شنیدن لغت "تستر بازی" حتما فکر می‌کنید که این یک شغل رویایی است. مگر نه؟ درآمدزایی از طریق بازی کردن مانند بهشت است اما شغل یک تستر بازی سخت تر از آن چیزی است که به نظر می‌رسد. در اولین بخش از این پرونده ما چگونگی تبدیل شدن به یک تستر بازی را توضیح می‌دهیم. این بخش شامل نیازمندی‌ها، توانایی‌ها و درآمد معمولی یک تستر بازی می‌شود. البته تبدیل شدن به یک تستر بازی خیلی سخت است اما ما به شما راه روش را نشان می‌دهیم.

دقیقاً شغل یک تستر بازی چیست؟

به صورت کلی، شغل اصلی یک تستر بازی پیدا کردن باگ و یا گلیچ در گیم پلی، موسیقی، گرافیک و سایر بخش‌های مرتبط یک بازی است. وقتی که یک تستر بازی به چنین مواردی برخورد کند باید در گزارشی کامل به شرح جزییات پرداخته و به سازندگان شیوه درست ساخت را گوشزد کند. سپس، گزارش فوق به دست برنامه‌نویسان رسیده و بر اساس این گزارش مشکلات فوق حل خواهند شد. همچنین تستر ها مدت زمان زیادی را به مذاکره و صحبت با برنامه‌نویسان خواهند پرداخت تا سایر مشکلاتی که ممکن است در بازی وجود داشته باشند را هم برطرف کنند. حال اگر اطلاعی از برنامه‌نویسی داشته باشید حتما می‌دانید که کدهایی که برای ساخت یک بازی رایانه‌ای مدرن مورد استفاده قرار می‌گیرند بیش از اندازه طولانی هستند. در میان این تعداد صفحات بسیار زیاد از کد حتماً مشکلاتی هم وجود دارند و به عنوان یک تستر بازی این شغل شماست که آن‌ها را پیدا کنید. در این میان هر شرکتی هم روش‌های خاص خود برای پیدا کردن ارور ها را دارند اما معمول‌ترین روش بازی کردن کلی بازی است تا مطمئن شوید که همه آیتم‌ها، اسلحه ها، شخصیت‌های، اشیا و اتفاقات به درستی کار می‌کنند. اگر بازی‌های جدید MMO را در نظر بگیرید هزاران ترکیب مختلف از مهارت و سلاح وجود دارد می‌تواند این کار را بسیار طولانی کند.

وظیفه دیگر تستر های بازی بررسی محدودیت‌های یک بازی است. برای مثال، بیشتر بازیکن‌های ممکن است کارهای مختلفی را انجام بدهند که بازی برای انجامشان طراحی نشده است مثلا ساختن بزرگ‌ترین ارتش بازی و یا پیدا کردن بزرگ‌ترین نقطه مرتفع و پریدن از روی آن. یک تستر بازی باید تمامی این اتفاقات را پیش‌بینی کرده و آن‌ها را در بازی امتحان کند تا بتواند انجام بعضی کارهای خاص را به برنامه‌نویسان گزارش کند. به زبانی دیگر، شما مسئول به هم ریختن بازی قبل از بازیکن‌ها هستید. همچنین وظیفه تمام کردن بازی به همه روش‌ها و درجه سختی به عهده شماست تا امکان‌پذیر بودن آن‌ها مشخص شود. این یعنی برای بازی‌هایی که به چند شیوه مختلف به اتمام می‌رسند یک تستر بازی باید توانایی به اتمام رساندن همه این مسیرها را داشته باشد و اگر مشکلی وجود دارد باید آن را گزارش کند. وظیفه دیگر تستر های بازی بررسی اجرای بازی بر روی پلتفرم مورد نظر است. مثلا در بازی‌هایی که برای رایانه‌های شخصی طراحی می‌شوند، یک تستر بازی باید مطمن شود که بازی با سخت‌افزارهای مختلف هماهنگی دارد و آن دست از سخت‌افزارهایی که توانایی اجرای بازی ندارند را لیست کرده و گزارش کند.

مهارت‌ها

برای یک تستر بازی شدن، باید در بازی کردن مهارت داشته باشید. شما نمی‌توانید یک صبح از خواب بیدار شوید و تصمیم بگیرید که یک تستر بازی شوید و بروید دنبال کار بگردید. بر عکس باید زمان زیادی را صرف کنید تا مهارت‌های لازم برای یک تستر بازی شدن را به دست بیاورید. در اینجا به بررسی مهارت‌هایی می‌پردازیم که یک تستر بازی قبل از درخواست یک شغل در شرکت‌های بازی‌سازی به آن‌ها احتیاج دارد (در ذهن داشته باشید که این فقط یک لیست است و هر برای کار کردن در هر شرکتی به همه آن‌ها نیاز ندارید اما هر چه بیشتر بدانید بهتر است):

1-      دانش نویسندگی و دانستن مهارت پایه نوشتن و ویرایش

2-      مهارت‌های نوشتاری و گفتاری شغلی

3-      دانش پایه خواص معنوی یک شرکت بازی‌سازی و دانش خواص معنوی موفق در فرهنگ عامه امروز

4-      مهارت کار و خو گرفتن با کار تیمی

5-      توانایی تولید محتوا بدون نظارت مستمر

6-      مهارت‌های خیلی خوب مدیریتی به همراه توانایی کار کردن در چارچوب‌های زمان‌بندی شده

7-      داشتن سابقه طراحی رابط کاربری خلاقانه و شهودی

8-      سابقه کار با نرم‌افزار Adobe Flash illustration و انیمیشن های دو بعدی

9-      سابقه طراحی نقاشی‌های دو بعدی و مهارت در زمینه انیمیشن

10- توانایی لذت بردن از جلسات تفکر با اعضای تیم تحت قالب دیسیپلین‌های مختلف

11- توانایی انطباق با طراحی‌های هنری مورد نیاز هر پروژه

12- سابقه طراحی کاربری وب و معماری اطلاعات

13- داشتن مدرک یا سابقه علمی، طراحی اطلاعات، تعامل انسان و کامپیوتر، روانشناسی شناختی، عوامل انسانی و زمینه‌ها مرتبط

14- فهم اهداف کاربری، سناریو های کاربری، استراتژی کلیدی محصول، نقطه تمایز، اصول قابلیت استفاده، چارچوب برنامه‌های وب، و توسعه نقشه مسیر محصول

15- سابقه کار با تیم های تحلیلی و مهارت فردی کار در عملکرد متقابل با تیم

16- علاقه شخصی برای طراحی بهترین سابقه کاربری در وب

17- علاقه برای بازی‌های رایانه‌ای

18- داشتن سابقه طولانی در بازی کردن بازی‌های شرکت چه به صورت آنلاین و چه بر روی کنسول

19- آشنایی با جوامع وسیع آنلاین

20- توانایی طراحی بازی بر روی یک بازی با گیم پلی Head To Head

21- سابقه طراحی و بازی کردن بازی‌های استراتژی همزمان

22- بازی کردن بازی‌های مشابه استراتژی

تمامی نکات ذکرشده مهارت‌هایی هستند که ممکن است برای جایگاه‌های مختلف در شرکت‌های مختلفی مورد نیاز باشند. با اینکه شما به همه این مهارت‌ها نیاز ندارید تا به عنوان یک تستر بازی استخدام شوید بهتر است بیش‌ترین میزان این مهارت‌ها را به دست بیاورید تا به جایگاه‌های بیشتری در شرکت ذکرشده همخوانی داشته باشید.

صلاحیت‌ها

بیشتر شکرت ها بازی‌سازی ممکن است از شما درخواست یک مدرک خاص در یکی از شاخه‌های زبان‌های برنامه‌نویسی و یا طراحی بازی را داشته باشند. در این میان شرکت‌های بزرگی مانند «بلیزارد» علاوه بر ارائه مدرک فوق ممکن است از شما درخواست توجیه آن را هم بکنند. اما خیلی هم نیاز نیست نگران باشید. اگر نمی‌توانید از پس هزینه‌های یک دوره چهار ساله  دانشگاهی بر بیایید هزاران دوره آموزش آنلاین وجود دارند که می‌توانید از طریق آن‌ها وارد این شغل شوید. این دوره‌ها شامل می‌شوند از:

·         دوره طراحی بازی‌های رایانه‌ای

·         دوره زبان رایانه‌ای

·         دوره برنامه‌نویسی

·         دوره طراحی هنری و گرافیکی

·         دوره ریاضی

·         دوره هنری، سینمایی و یا فرهنگی

·         دوره نویسندگی

خیلی از این مدارس آنلاین از پشتیبانی مالی و پیدا کردن شغل پس از اتمام دوره برای دانش‌آموزانشان بهره می‌برند و بهترین گزینه برای گرفتن مدرکی هستند که بودجه مالی شما را از بین نمی‌برد اگر در شغل دیگری هم مشغول به کار هستید. حال، ممکن است از خیلی‌ها شنیده باشید که بدون داشتن مدرک فنی به عنوان یک تستر بازی استخدام‌شده‌اند و این موضوع حقیقت دارد. البته باید در نظر بگیرید که این افراد یا معرف در شرکت مورد نظر داشته و یا مهارتی دارند که بر مدرک آن‌ها برتری دارد. ویژگی‌های فنی برای یک جایگاه تستر بازی که شما برای آن اعلام آمادگی کرده‌اید ممکن است مخلوطی از مهارت‌های پیشنهادی ما باشد. همچنین باید بدانید شرکت‌های مختلف بر بعضی از این مهارت‌های تاکید بیشتری دارند پس ممکن است یک شرکت به فرم استخدام شما حتی نگاه هم نکنند و شرکتی دیگر برای مصاحبه با شما سر و دست بشکنند.

مهم‌ترین کاری که باید بیاموزید این است که از انتخاب نشدن برای یک جایگاهی که لایق آن هستید ناامید نشوید. جایگاه‌های تستر بازی زیادی وجود دارند که می‌توانند مناسب شما باشند پس بهتر است سری به مهارت‌های معرفی‌شده بزنید و قبل از پر کردن فرم استخدام هر تعدادی که می‌توانید را بیاموزید. ممکن است درست وقتی که فکرش را هم نمی‌کردید شغلی پیدا کنید که انتظارش را نداشتید.

سابقه

آیا می‌خواهید بدانید چطور می‌توان مشکل مدرک را با به دست آوردن سابقه حل کرد؟ پس داشتن یک سابقه خوب در بازی‌های رایانه‌ای و تست بازی می‌تواند شانس خوبی باشد تا شرکت‌های مختلف به شما برای شغل مورد نظر فکر کنند. بعضی مواقع به دست آوردن سابقه بدون داشتن  مدرک سخت است پس ممکن است نیاز داشته باشید تا کلاس‌های خاصی را بگذرانید تا بتوانید به پشت درهای شرکت برسید. با این حال راه‌های خیلی زیاد دیگری هم وجود دارند که می‌توانید از طریق آن‌ها سابقه کافی برای یک تستر بازی شدن را به دست بیاورید. اگر هم سابقه ندارید مشکلی نیست! در بخش سوم راه زیادی را به شما معرفی می‌کنیم که می‌توانید از طریق آن‌ها سابقه کافی برای شرکت‌های بازی‌سازی را به دست بیاورید و مشکل نداشتن مدرک را حل کنید. نکته‌ای که باید در ذهن داشته باشید این است که مهارت یک شبه به دست نمی‌آید و شما باید برای به دست آوردنشان قوطی بلندش، شاید به همان اندازه مدرک. با داشتن میزان زیادی از سابقه کار شرکت‌های بازی‌سازی و تست بازی تلاش زیاد شما در یادگیری را در نظر می‌گیرند و شما را گزینه مناسبی برای یادگیری متود کاری شرکتشان خواهند دانست.

حقوق پرداختی

تست بازی  به معنای کار کردن در ساعات کم در طول هفته و به دست آوردن حقوق خیلی خوب نیست. مواردی خاص وجود دارند که بازی در آستانه عرضه قرار دارد و ممکن است بیشتر از 80 ساعت در طول هفته کارکنید تا مطمئن شوید همه بخش‌های بازی بررسی شده است. با این حال در شرکت‌های زیادی برای کار بیشتر اضافه حقوق دریافت می‌کنید و به شما کمک می‌کند تا حقوقتان را افزایش دهید. حقوق عادی برای یک تستر بازی در طول سال تقریبا 35 هزار دلار است. معمولاً یک تستر بازی به صورت ساعتی حقوق دریافت می‌کنند و هر چقدر بیشتر کارکنید حقوق انتهای ماهتان هم بیشتر خواهد بود. البته ویژگی‌های خاصی وجود دارند که میزان حقوق دریافتی شما را تعیین کنند. این ویژگی‌های می‌تواند مهارت شما و میزان فعالیتتان در شرکت باشد. بیشتر تستر های بازی با ساعتی 8 تا 15 دلار کار خود را شروع می‌کنند اما می‌توانید کار برای حقوق های بالاتری چون ساعتی 80 دلار هم کار پیدا کنید.

البته اشتباه نکنید، تستر هایی هم وجود دارند که خیلی بیشتر از حد عالی درامد دارند اما این تستر ها کسانی هستند که برای مدت زیادی مشغول به کار هستند و مدارک زیادی هم دارند. شما هم می‌توانید به این سطح برسید و برای رسیدن به آن باید زمان زیادی را صرف کنید و چیزهای زیادی را بیاموزید و تلاش کنید تا می‌توانید راجع به طراحی بازی تست بازی یاد بگیرید. با یادگرفتن همه چیز مدت زیادی طول نمی‌کشد که برای استخدام در تیم های مختلف اعلام آمادگی می‌کنید و نردبان طرقی شرکت‌های بازی‌سازی پردرآمد را به سرعت طی خواهید کرد.

دیدگاه‌ها

پاسخ
١۵
١

مرتضی کارگر   |   ۱۳۹۶/۰۱/۲۴   |   ۲۳:۱۱

این خودش اندازه یه کارگردان مهارت می خواست...حالا می فهمم چرا بعضی کارگردانای بزرگ از اینجا شروع کردن!

پاسخ
١۵
١

صابر   |   ۱۳۹۶/۰۱/۲۷   |   ۱۸:۱۹

سلام
بازیسازای ما، باید بیشتر بفکر تسترهای بازی باشند تا بازی برای انواع سیستمهای خریداران، قابلیت اجرا داشته باشد
متشکر و آرزوی موفقیت برای گیمولوژی

پاسخ
٣
٢

09301245349   |   ۱۳۹۷/۰۵/۱۳   |   ۱۸:۰۲

انقدر رنگ و لعاب نداره :) من خودم سابقه تستری دارم برای یه بازی موبایلی ایرانی فقط بازی میکردم و مراحلشو تموم میکردم چندتا باگ گفتم تموم شد